Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Duyurular arrow DTO 538 NOLU SİRKÜLERİ
DTO 538 NOLU SİRKÜLERİ Yazdır E-posta
 

Duyuru Tarihi      : 05.11.2012

Konu                     : ICS BASIN BİLDİRİSİ: “SIĞINMA YERLERI VE KAZA İNCELEMELERİNE

                                 DAİR YAPILMASI GEREKENLER”

Sayı                        : 4239

Sirküler No            : 538

İlgi                          : Uluslararası Deniz Ticaret Odası ndan (ICS) alınan 19.10.2012 tarih ve PRESS(12)24

                               sayılı yazı ve Ek i

 

Deniz Ticaret Odası nın  ICS BASIN BİLDİRİSİ ile “SIĞINMA YERLERI VE KAZA İNCELEMELERİNE

DAİR YAPILMASI GEREKENLER" konulu sirküleri aşağıdaki gibidir.

 

Saygılarımızla

 

 

 

EK-l

 

 

ICS Basın Bildirisi                                                          

(Serbest Çeviridir)

19 Ekim 2012, ilgi: 12109

 

SIĞINMA YERLERİ VE KAZA İNCELEMELERİNE DAİR YAPILMASI GEREKENLER

 

 

ICS, IMO kurallarının etki ve sürdürülebilirlik değerlendirmesine tabi olmasının gerektiğini bildiriyor.

 

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (International Chamber of Shipping - ICS) Genel Sekreteri Peter Hinchliffe e göre, denizciliğin halihazırda oldukça etkileyici durumdaki deniz güvenliği sicilinin geliştirilmesi için gerekli olan açıkça tanınılanabilir bazı önlemler bulunmaktadır.

 

Bu hafta Bahreyn deki IMO Alternatif Dünya Denizcilik Günü Etkinliğinde konuşan Hinchliffe, yardım ihtiyacındaki gemiler için sığınacak bir liman sağlamak üzere uyulması zorunlu hükümlere olan gereği ve ayrıca kaza incelemelerinin Bayrak Devletleri tarafından Uluslararası Denizcilik Örgütü ne (International Maritime Organization - IMO) zamanında ve zorunlu olarak bildirilmesi ihtiyacını vurguladı.

 

Hinchliffe, çevre korunmasının ve yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin, bir sığınma yeri sağlamaya dair şimdiki rehberlik düzeyinin yeni bir zorunluluk düzeyine yükseltilmesiyle daha iyi yönetilebileceğini belirtmiştir.

 

Hinchliffe, en katı düzenleyici rejimlerde bile kazaların olabileceğine dikkat çekerek, kaza soruşturmaları zamanında yapılmadığında ya da soruşturmaların sonuçlan IMO ya bildirilmediğinde, denizcilik endüstrisinin bu tür kazalardan ders çıkarma yeteneğinin engellendiğini belirtmektedir.

 

ICS Genel Sekreteri, IMO etkinliğine katılanlara "denizcilik endüstrisinin çevreye olan etkisinin hızla azalmakta olduğuna dair kayıtlar, gemilerin emniyetli tasarımı, inşası ve faaliyetindeki istikrarlı yükselişin en güçlü ölçütüdür" demiştir.

 

Hinchliffe, sürdürülebilir kalkınma üzerine olan son Birleşmiş Milletler Rio 20 Zirvesi nde vurgulandığı gibi; sürdürülebilirliğin denizcilik için önemli bir sorun olduğunu belirtmiştir. Güvenlik, çevrenin korunması ve fosil yakıta azalan bağımlılık için küresel arayışın "ayrılmaz biçimde bağlantılı" olduğunu önemle dile getirmiştir.

 

Hinchliffe, önemli alanlardaki dikkatli ayarlamaların, denizciliğin sürdürülebilirliğin çevre ayağına ilişkin olarak başlıca oyuncu olmaya devam etmesini yakın gelecek için garantiye alacağını söylemektedir. Fakat IMO nun yeni bir denizcilik mevzuatı tasarladığı zaman ekonomik sürdürülebilirliği hesaba kalmasına olanak sağlayacak resmi bir "etki ve sürdürülebilirlik değerlendirmesine" olan ihtiyacı da savunmuştur. Hinchliffe, "etki değerlendirmesi konusu IMO da tanınmıştır; fakat yine de bunun gerçeğe dönüşmesini görmemiz gerekiyor" demiş ve bu meselenin, uluslararası taşımacılık üzerindeki etkisini muhtemelen hesaba katamayacak olan bölgesel ve yerel yasamaya karşı olan tartışma üzerine dikkatleri çektiğini de eklemiştir.

 

"Denizcilik olmaksızın dünyanın sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği gerçekten tehlikededir" uyarısında bulunan Hinchliffe, "dünya taşımacılığının yüzde doksanı, dünya CO2 envanterinin yüzde üçlük çevresel maliyeti pahasına sürdürülmekte ve mevcut veya onaylanmayı bekleyen yasalarla, denizciliğin çevresel etkilerinin halen yönetilmekte ve sınırlandırılmakta olduğu görülmektedir" demiştir.

 

Hinchliffe, denizcilik "dünya taşımacılığının % 90 ı için tercih şekli" olmayı sürdürdüğü sürece, dünyanın ekolojik sürdürülebilirliğinin korunmuş olacağını belirtmiştir.

 

Daha fazla bilgi:

Debra Munford

Tel: +44 (O) 1296682124

 

Çeviren: Selin YELESER

Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Sorumlusu

 

EK-2

 

International Chamber of Shipping

 

38 St Mary Axe London EC3A 8BH

 

Tel +442070901460

Fax +44 2070901484

 

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır    www.ics-shipping.org    www.shipping-facts.com

 

This Circular and its attachments (if any) are confidential to the intended recipient and may be privileged. If you are not the intended recipient you should contact ICS and must not make any use of it.

 

19 October 2012

To:              ALL FULL AND ASSOCIATE MEMBERS                PRESS(12)24

Copy to:      PR Working Group

Shipping Policy Committee

 

ACTION NEEDED ON PLACES OF REFUGE AND CASUAL TV INVESTIGATIONS

 

Action required: to forward the attached ICS press release to your national trade press and, as appropriate, your administration and member companies as soon as possible.

 

Joe Francombe

Policy Offıcer

 

For Immediate Release                                                          

19 October 2012  Ref: 12109

 

ACTION NEEDED ON PLACES OF REFUGE AND CASUALTY INVESTIGATIONS

 

IMO rules should be subject to impact and sustainability assessment says ICS

 

There are some clearly identifiable steps which need to be taken to enhance shipping s already very impressiye record of maritime safety, according to International Chamber of Shipping (ICS) Secretary General, Peter Hinchliffe.

 

Speaking at the IMO Alternative World Maritime Day Event in Bahrain this week, Mr Hinchliffe stressed the need for mandatory provisions to provide a place of refuge for ships in need of assistance, plus timely and obligatory reporting of casualty investigations by Flag States to the International Maritime Organization (IMO). This would replicate the handling of aviation incidents.

 

Environmental protection and crew and passenger safety can be addressed better by raising the current level of guidance on providing a place of refuge to a new level of obligation, he said.

 

Pointing out that accidents may happen even under the most stringent regulatory regimes, Mr Hinchliffe said the industry s ability to learn from such incidents was hampered when accident investigations were not conducted in a timely fashion or the outcomes were not reported to the IMO.

 

"The track record of rapidly decreasing environmental impact by the shipping industry is the most powerful measure of the steady increase in the safe design, construction and operation of ships," he told those attending the IMO event.

 

Sustainability, as highlighted by the recent United Nations Rio+20 Summit on sustainable development, is also a key issue for shipping he explained, stressing that safety, environmental protection and the global quest for reduced dependence on fossil fuel are "inextricably linked".

 

Careful adjustment in key areas will ensure that shipping remains a top performer with respect to the environmental pillar of sustainability for the foreseeable future, said Mr Hinchliffe. But he also championed the need for a formal "impact and sustainability assessment" that will allow IMO to take full account of economic sustainability when drafting new maritime legislation. "The subject of impact assessment has been recognised at IMO but we have yet to see this being transformed into reality," he said, adding that this issue also puts the spotlight on the argument against regional and local legislation which cannot possibly take into account its impact on international trade.

 

"Without shipping the world s social and economic sustainability is in real jeopardy," warned Mr Hinchliffe "Ninety percent of world trade is Carried at an environmental cost of three percent of the world s C02 inventory and it doesn t take a big conceptual leap to see that, with legislation already in place or awaiting ratification, the environmental influences of shipping are managed and limited already."

 

As long as shipping continues to be "the mode of choice for 90% of world trade" then the world s environmental sustainability is safeguarded well, said Mr Hinchliffe.

 

-ends-

 

For Further Information, please contact:

Elaborate Commurıkations, Debra Munford         

(UK) Tel +44 (O) 1296 682124

 

Duyurular

PSC Denetimleri Hk.
PSC tarafından yapılacak denetimlerde dikkat edilecek hususlar bilgilerinize sunulmuştur.
 
Derneğimiz Yeni Üyesi Kapt. Mustafa CAN
 
GOC Belgesinin Alımı
 Sayın Üyemiz,

 Uzakyol Kaptanları için zorunlu olan GOC belgesinin alımında sorun yaşayan 1981 yılı öncesi mezunlarının sorunu Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 26.11.2016 tarihli yazısı ile giderilmiş olup; ekteki yazıda belirtildiği üzere 1981 yılı ve öncesi YDO  mezunları İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne başvurarak gerekli belgeyi alabileceklerdir.

Değerli üyelerimize önemle duyurulur.

 Saygılarımızla,

 Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği

              Yönetim Kurulu

 
KAMUOYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU
 
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

18 Mart Çanakkale Zaferi
 
KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ
Kamuoyu Bilgilendirmesi
 
34. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

5 Nisan çoğunluk sağlanamaz ise 12 Nisan da Dernek merkezinde gerçekleştirilecek.
 
KARADENİZ TV DE PRUVA PROGRAMINI

II.Başkanımız M.Birol Bayrakdar Karadeniz TV de Pruva Programında canlı yayın konuğu
 
DTO 105/2014 NOLU SİRKÜLER

Türk Bayraklı Gemilerin Tutulmalarının Azaltılması/2013 Yılı Tutulma Analizleri
 
30/10/2013 28806 NOLU RESMİ GAZETE

Gemilerin Genel Denetimi ve Bilgilendirilmesi
 
YAZA VEDA GEZİSİ KATILIM SON HAFTA!

5 Ekim 2013 Cumartesi günü “VARAN 6” gezi teknesiyle Yemekli&Eğlenceli bir Boğaz turu gerçekleştiriyoruz
 
RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız
 
DENİZCİLİK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Denizcilik Camiamızın Ve Tüm Ulusumuzun Denizcilik Bayramını Kutluyoruz.
 
DTO 393 NOLU SİRKÜLERİ

ORTA DOĞU SOLUNUM SENDROMU KORONAVİRÜSÜ (MERS-COV) HK
 
DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ

Tüm meslektaşlarımızın “Dünya Denizciler Günü” ’nü kutluyoruz
 
DTO 384 NOLU SİRKÜLERİ

Tekne Savaşı Risk Sigortası: Listeye Geçirilen Bölgeler
 
DTO 383 NOLU SİRKÜLERİ

IMO Gemi Adamı Günü – 25 Haziran 2013 Hk.
 
KAPTAN İSMAİL HAKKI DURUSU

“Atatürk’ün Kaptanı” olarak anılan ve 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anılacaktır
 
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız.
 
TÜRKAPDER IFSMA ÜYESİ OLDU

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği nin IFSMA üyeliği kabul edildi.
 
IFSMA ÜYELİĞİ

Dernek olarak IFSMA üyeliğimiz gerçekleşti
 
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü
 
DTO 130 NOLU SİRKÜLERİ

Denizcilik Çalışma Sözleşmesi (MLC 2006) Uygulama Talimatı Hk.
 
ÖNEMLİ DUYURU

IFSMA (International Federation of Shipmasters Associations)’ya dernek olarak üyeliğimiz için yönetim kurulu olarak çalışmalara başladık.

 
MUTLU YILLAR

Yeni yılınızı en içten dileklerimizle kutlarız.

 
IMO MSC 91INCI TOPLANTISI

IMO MSC 91 INCI TOPLANTISI sonuçları ile ilgili bilgiler

 
DTO 538 NOLU SİRKÜLERİ

ICS BASIN BİLDİRİSİ: “SIĞINMA YERLERI VE KAZA İNCELEMELERİNE DAİR YAPILMASI GEREKENLER

 
92 VE 133 SAYILI ILO SÖZLEŞMELERI

Türk Bayraklı Gemilerin 92 ve 133 Sayılı ILO sözleşmeleri kapsamında Denetimi ve Belgelendirilmesi talimatı

 
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
 "Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz."
(Mustafa Kemal ATATÜRK)
 
STCW DEĞERLENDİRME SINAVLARI
Türk bayraklı ve yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemiadamlarının sahip olduğu STCW sertifikalarının yenilenmesi
 
RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız

 
32. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

TÜRKAPDER 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Nisan Cumartesi günü yapılacak

 
YÖNETMELİK İLE İLGİLİ DTO SİRKÜLER
BÜROKRASİNİN AZALTILMASI VE İŞLEMLERİN BASİTLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BAŞBAKANLIK, BAKANLIKLAR, BAZI BAĞLI VE İLGİLİ KURULUŞLAR VE ÜNİVERSİTELERE AİT 84 ADET YÖNETMELİK
 
KILAVUZ KAPTANLAR HAFTASI

Meslek Şehitlerini Anma ve Denizlerimizin Koruyucuları Kılavuz Kaptanları Tanıma Haftası

 
 

Duyurular

PSC Denetimleri Hk. PSC tarafından yapılacak denetimlerde dikkat edilecek hususlar bilgilerinize sunulmuştur.

Derneğimiz Yeni Üyesi Kapt. Mustafa CAN

GOC Belgesinin Alımı  Sayın Üyemiz,

 Uzakyol Kaptanları için zorunlu olan GOC belgesinin alımında sorun yaşayan 1981 yılı öncesi mezunlarının sorunu Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 26.11.2016 tarihli yazısı ile giderilmiş olup; ekteki yazıda belirtildiği üzere 1981 yılı ve öncesi YDO  mezunları İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne başvurarak gerekli belgeyi alabileceklerdir.

Değerli üyelerimize önemle duyurulur.

 Saygılarımızla,

 Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği

              Yönetim KuruluKAMUOYUNA DUYURU
KAMUOYUNA DUYURU


18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ
18 Mart Çanakkale Zaferi


KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ Kamuoyu Bilgilendirmesi

34. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
5 Nisan çoğunluk sağlanamaz ise 12 Nisan da Dernek merkezinde gerçekleştirilecek.


KARADENİZ TV DE PRUVA PROGRAMINI
II.Başkanımız M.Birol Bayrakdar Karadeniz TV de Pruva Programında canlı yayın konuğu


DTO 105/2014 NOLU SİRKÜLER
Türk Bayraklı Gemilerin Tutulmalarının Azaltılması/2013 Yılı Tutulma Analizleri


30/10/2013 28806 NOLU RESMİ GAZETE
Gemilerin Genel Denetimi ve Bilgilendirilmesi


YAZA VEDA GEZİSİ KATILIM SON HAFTA!
5 Ekim 2013 Cumartesi günü “VARAN 6” gezi teknesiyle Yemekli&Eğlenceli bir Boğaz turu gerçekleştiriyoruz


RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız


DENİZCİLİK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!
Denizcilik Camiamızın Ve Tüm Ulusumuzun Denizcilik Bayramını Kutluyoruz.


DTO 393 NOLU SİRKÜLERİ
ORTA DOĞU SOLUNUM SENDROMU KORONAVİRÜSÜ (MERS-COV) HK


DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ
Tüm meslektaşlarımızın “Dünya Denizciler Günü” ’nü kutluyoruz


DTO 384 NOLU SİRKÜLERİ
Tekne Savaşı Risk Sigortası: Listeye Geçirilen Bölgeler


DTO 383 NOLU SİRKÜLERİ
IMO Gemi Adamı Günü – 25 Haziran 2013 Hk.


KAPTAN İSMAİL HAKKI DURUSU
“Atatürk’ün Kaptanı” olarak anılan ve 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anılacaktır


ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız.


TÜRKAPDER IFSMA ÜYESİ OLDU
Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği nin IFSMA üyeliği kabul edildi.


IFSMA ÜYELİĞİ
Dernek olarak IFSMA üyeliğimiz gerçekleşti


ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü


DTO 130 NOLU SİRKÜLERİ
Denizcilik Çalışma Sözleşmesi (MLC 2006) Uygulama Talimatı Hk.


ÖNEMLİ DUYURU

IFSMA (International Federation of Shipmasters Associations)’ya dernek olarak üyeliğimiz için yönetim kurulu olarak çalışmalara başladık.MUTLU YILLAR

Yeni yılınızı en içten dileklerimizle kutlarız.IMO MSC 91INCI TOPLANTISI

IMO MSC 91 INCI TOPLANTISI sonuçları ile ilgili bilgilerDTO 538 NOLU SİRKÜLERİ

ICS BASIN BİLDİRİSİ: “SIĞINMA YERLERI VE KAZA İNCELEMELERİNE DAİR YAPILMASI GEREKENLER92 VE 133 SAYILI ILO SÖZLEŞMELERI

Türk Bayraklı Gemilerin 92 ve 133 Sayılı ILO sözleşmeleri kapsamında Denetimi ve Belgelendirilmesi talimatı30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
 "Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz."
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


STCW DEĞERLENDİRME SINAVLARI
Türk bayraklı ve yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemiadamlarının sahip olduğu STCW sertifikalarının yenilenmesi


RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız32. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

TÜRKAPDER 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Nisan Cumartesi günü yapılacakYÖNETMELİK İLE İLGİLİ DTO SİRKÜLER BÜROKRASİNİN AZALTILMASI VE İŞLEMLERİN BASİTLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BAŞBAKANLIK, BAKANLIKLAR, BAZI BAĞLI VE İLGİLİ KURULUŞLAR VE ÜNİVERSİTELERE AİT 84 ADET YÖNETMELİK

KILAVUZ KAPTANLAR HAFTASI

Meslek Şehitlerini Anma ve Denizlerimizin Koruyucuları Kılavuz Kaptanları Tanıma HaftasıZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

Eski Web Sitemiz


 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi